Konferans

9.Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansı ve Sergisi (WWEC2010) 15-17 Haziran 2010 tarihlerinde, Istanbul’da Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşti. Konferans, Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği (WWEA) ve Avrupa Yenilenebilir Enerjiler Ajansı Eurosolar’ın Türkiye birimi tarafından düzenlendi.

Konferans 15 Haziran sabahı, Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği (WWEA) Başkanı Dr. Anil Kane ve Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği (WWEA) Başkan Yardımcısı ve Eurosolar Türkiye Başkanı Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar’ın konuşmaları ile açıldı.

Törende, üye devletlerin hükümetler düzeyinde temsil edildiği Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı (IRENA) Genel Direktörü , Almanya Çevre, Doğa Koruma ve Nükleer Güvenlik Bakanlığı uzmanı, Çin ve Alman Rüzgar Enerjisi Birlikleri Başkanları ve TÜREB Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanı konuşma yaptılar.

Açılış törenine katılamayan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bayındırlık ve İskan bakanı Mustafa Demir, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu , Yalova Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Niyazi Eruslu kutlama mesajlarını ilettiler.

Açılış töreninde daha sonra, WWEA’nın her yıl, rüzgar enerjisi alanında sıradışı çalışmalar yapan kişi veya organizasyonlara verdiği Dünya Rüzgar Enerjisi Ödülüne bu yıl IRENA’ nın kurucu üyeleri layık görüldü ve ödül Başkan Dr. Anil Kane tarafından IRENA Genel Direktörü Helene Pelosse’ye verildi.

Konferans daha sonra ,üç ayrı salonda; Yenilenebilir enerji entegrasyonu,şebeke bağlantısı, rüzgar enerjisi teknolojileri ve dünya pazarları başlıklarını taşıyan paralel toplantılar ve dördüncü salonda yapılan atölye çalışmaları ile devam etti.

Birinci gün akşamı, Boğazda yapılan tekne gezisi ve Hoşgeldiniz Kokteyline, Eurosolar Türkiye ev sahipliği yaptı ve Konferansa destek veren toplantı sponsorları Enerjisa, ABB ve AGS, kahve ikram sponsoru Gamesa, basın sponsorları Milliyet, Hürriyet Daily News, Today’s Zaman, Evrensel, Bianet ve poster sunumları ve kokteyl’e katkıları olan Çimtaş ve Uludağ Limonata’ya plaketleri verildi.

İkinci gün sabah, Yenilenebilir Enerjiler Senfonisi teması altında, IGA (Uluslararası Jeotermal Birliği), IHA(Uluslararası Hidrolik Enerji Birliği), ISES (Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu), WBA (Dünya Bioenerji Birliği), WWEA (Dünya Rüzgar Enerjisi Birliği) yöneticilerinin katıldığı toplantıda, tüm yenilenebilir enerjiler arası ortak hedefler ve gelişmelerin paylaşıldığı sıradışı bir toplantı gerçekleştirildi.

İkinci gün paralel toplantılar, küresel fiyat tarifeleri ve tarife destekleri, rüzgar çiftliklerinin bakım ve işletmesi ve endüstrideki gelişmeler başlıkları altında devam etti. Atölye çalışmalarının konusu ise topluluk enerjisi kültürü ve dünya deneyimleri oldu.

Gala Yemeği, Ağaoğlu Enerji Grubunun sponsorluğunda, Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği Tesisi BURÇ Bahçe’de düzenlendi. Yemek öncesi WWEA Başkanı Dr. Anil Kane , Ağaoğlu Enerji Grubu Başkanı Dr. Murat Onuk’a katkılarından dolayı teşekkür plaketi verdi. Dr. Murat Onuk’un konuşmasının ardından gece, klasik türk müziği, halk müziği ve dansları gösterileri ile başladı.

Üçüncü gün sabah, Rüzgar Endüstrisine ilişkin perspektiflerin paylaşıldığı toplantıda, sanayinin büyük oyuncuları bugün ulaşılan noktayı ve geleceğe yönelik vizyonlarını aktardılar.

Yenilenebilir enerjilerin entegrasyonu ve hibrid sistemlerin, rüzgar çiftliklerinin izlenmesi, finansman ve eğitim konularının ele alındığı toplantılar arasında katılımcılar öğle yemeğinde, Haliç gezisi yaptıkları teknede ağırlandılar.

Konferans kapanış töreninde Konferans sonuç bildirgesi onaylandı, organizasyon komitesi üyelerine ve üniversite öğrencilerinden oluşan gönüllülere teşekkür edildi. Gelecek sene Dünya Rüzgar Enerjisi Konferansına ev sahipliği yapacak Mısır Rüzgar Enerjisi Birliği Başkanının , WWEC2011 ‘e davet konuşmasıyla, 400 delegenin katıldığı, 130 tebliğin sunulduğu WWEC2010 Konferansı sona erdi.

Konferans süresince Haliç Kongre Merkezi Sergi alanında yer alan ve 40 firmanın katıldığı sergiyi yaklaşık 1000 kişi ziyaret etti.

Konferans, WWEA ve Eurosolar Türkiye’nin yanı sıra, Almanya Çevre Bakanlığı, UNESCO, Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı IRENA, InWEnt, Uluslararası IEEPA Istanbul Büyükşehir Belediyesi, Şişli ve Sarıyer Belediyelerinin desteğini aldı.

Konferans ve Serginin organizasyonunu, Bileşim Yayıncılık ve Fuarcılık A.Ş. üstlendi.